Zielarka i Ziarnuszka to motanki, które tworzyliśmy aby zapewnić sobie zdrowie i dobrobyt do kolejnego czasu „zasiewu” i odradzania natury po zimie. Zgromadzone zapasy: trawy, zioła, ziarna umieściliśmy w niezwykłych, magicznych woreczkach. Stworzyliśmy symbole dobrostanu – towarzyszki naszej codzienności przez kolejne jesienne i zimowe miesiące.
Zielarka swoim zapachem wzmacnia naszą energię i wspomnienia ciepłych dni pachnących ulubionymi kwiatami i ziołami. Wystarczy pomiętosić jej sukienkę czy sakiewki.
Ziarnuszka zaś swoimi obfitymi kształtami, o które zadbaliśmy wypychając ziarnem, ma za zadanie strzec dobrobytu w naszych domach, przypominać o naszej dbałości o rodzinę, pracowitości i gospodarności. Najlepiej czuje się stojąc w kuchni lub w progu domu.
Każda z motanek ma swój indywidualny charakter. Znając swoje potrzeby, tworzyliśmy symbole i zamykali w nich własne intencje. Warstwa po warstwie – przez nakładanie tkanin, przyciągaliśmy do siebie najlepsze emocje i dzieliliśmy się nimi w trakcie webinaru i warsztatów stacjonarnych.
Druga część projektu „Motecznik – agrarne koło roku” to prezentacja kolejnych technik wykonania motanek. Sposoby tworzenia lalek bez użycia igły, z kawałków czy resztek materiałów, mogą być różnorodnie wykorzystane i twórczo zaadaptowane. O czym przekonaliśmy się na warsztatach obserwując jak rozwiązywaliście dylematy – wiążąc i motając własne Zielarki i Ziarnuszki.
Wiązanie, przeplatanie, zaplatanie, motanie – to sposób na rozwiązywanie własnych problemów. Skupienie i wyciszenie, śmiech i rozmowy, myśli i słowa, indywidualizm i współpraca – wszystkie te doświadczenia są obecne w każdej historii motankowej, w której uczestniczyliście.
Poznanie czterech technik motania to potencjał, który możecie wykorzystać do pracy własnej, rozwojowej, także do pracy międzypokoleniowej, do opowiadania historii, do budowania szacunku dla mądrości naszych przodków.
Dziękujemy, że spodobały się Wam nasze motankowe spotkania, a Motecznik był źródłem inspiracji tradycją. Mamy nadzieję, że będziecie sięgać po motanki tworząc dla siebie i dla innych oraz dzielić nimi jak chlebem.
Zapraszamy!
Napisz komentarz
Komentarze